עודד קאשי: "השעון של אפל לא מהווה איום על שעוני היוקרה"

Rate this post

לפני מספר ימים הושק אייפון 6 המדובר ואיתו שעון אפל, לאחר חודשים רבים של ציפייה. השעון משלב את הפונקציונליות האישית, ולמעשה מהווה סוג של מחשב נייד על כף היד. באתר nrg פורסמה כתבה בנושא ההשפעה של שעון אפל החדש על עולם שעוני היוקרה. גם ב"הארץ" התייחסו לפן האופנתי-יוקרתי של השעונים.

שעון אפל החדש - עודד קאשי
עודד קאשי – הכתבה ב-nrg על שעון אפל החדש

כמו כל מוצר של אפל, מדובר קודם כל באביזר פונקציונלי שמאפשר חיבור ל-Wi-Fi, ניווט, מעקב אחר קצב פעימות הלב ופעולות טכנולוגיות נוספות. השוני הפעם הוא הוורסטיליות הרבה של השעון, שיכול להשתנות לפי הצרכים האופנתיים של האנשים העונדים אותו. מלבד האפשרות להחליף את שומר המסך, ניתן למצוא את השעון החדש בגרסאות מוזהבות, או כאלה המצוידות ברצועות עור ומתכת.

השינויים האופנתיים של אפל לא גורמים להתרגשות בקרב יצרני שעוני היוקרה בשווייץ – שעונים שאותם מייבא גם עודד קאשי לישראל. בינתיים, עולה שכמה מותגי יוקרה הראו סימנים ראשונים של ירידה במכירות. עם זאת, ההערכות הן שלא צפויות השפעות נוספות על שוק היוקרה – בין היתר בשל כך שאין מה להשוות בין שעון שמחירו 349 דולר, לבין שעוני יוקרה אופנתיים ומורכבים הרבה יותר. מי שעלולות להיות מאוימות הן רק החברות הנמצאות בקצה התחתון של שוק היוקרה.

"שעוני יוקרה מעולם לא היו מוצר פופולרי"

עודד קאשי מסביר כי למרות שהשעון החדש של אפל נענד על פרק כף היד והוא נקרא גם 'שעון', לא נראה שהוא מהווה איום על שעוני היוקרה: "הפונקציה אותה ממלאים שעוני היוקרה שונה לחלוטין מפונקציית השעון של אפל, כשם שהיא שונה מהפונקציה אותה ממלא שעון דיגיטלי או כל שעון קוורץ".

לדברי עודד קאשי, שעון היוקרה הנו מוצר סטטוס הנרכש על ידי אנשים שמוצאים ריגוש בהתחברות לאומנות העתיקה של ייצור מנגנונים מכניים מורכבים והם מוכנים לשלם עבור כך, כשם שאספני אמנות מוכנים לשלם עבור ציור של אמן – למרות שצילום דיגיטלי הרבה יותר מדויק.

עודד קאשי - עיצוב שעונים ותכשיטים
עודד קאשי. שעוני היוקרה מעולם לא היו פופולריים (תמונה: עינת לברון, גלובס)

חשוב להבין, כי שעוני היוקרה, מתוך הגדרה, מעולם לא היו מוצר פופולרי. הם היו ונשארו מוצר שנרכש על ידי אנשים שיש בידם מספיק כסף פנוי להוציא או להשקיע במוצר שתורם משהו להרגשתם האישית או לתדמית אותה הם רוצים להקרין. "העניין הוא שפשוט בשנים האחרונות שכבת האנשים האלו בעולם הלכה והתרחבה, ובאופן פרדוקסלי, התהליך הזה התרחש עם שגשוג הטכנולוגיה הדיגיטלית", הוסיף עודד קאשי.

עודד קאשי עמד על ההבדלים בין שעון יוקרה לשעון אפל, ובראש ובראשונה, כפי שהזכרנו, מדובר בפונקציות שהמוצר אמור לספק. "מעבר למישור המעשי, שעון היוקרה הנו יצירה אמנותית שאינה בת חלוף, וזאת להבדיל משעון אפל שהוא מוצר נפלא – אך המחליף שלו בוודאי כבר נמצא על שולחן השרטוט"…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *